КИЕВСКАЯ КРЕПОСТЬ – ЗАБЫТЫЙ ГИГАНТ

Ближайшие пункты проката: Levoberezhnaya

VDNKh

Обновленный маршрут можно посмотреть здесь>>>

Зовнішні вали довжиною 10 km, 5 великих і 1 середня вежі, 2 довгі двохповерхові стіни, 2 підпірні стіни з казематами, 4 капоніри, Госпітальне, Васильківське, Звиринецьке укріплення, Лисогірський форт,  цитадель із 8 бастіонів та арсенал, загальна площа більше 80 гектарів – все це Київська фортеця!

 

 

 

 

 

Вона настільки велика і «кремезна», що в сучасному місті навіть від’ємні елементи фортеці можна побачити тільки тоді, коли знаєш де і як їх шукати.

Щоб сфотографувати одну лише цитадель (!), у 1918 році німецьким військовим довелось використовувати аероплан.

  

Зліва від цитаделі видно іподром, про який зараз вже забули. Зараз на цьому місці знаходяться тенісні корти. На другому фото – Васильківське укріплення фортеці. Зверинецьке укріплення не видно – воно в диму.

Усі елементи фортеці ховаються в вулицях, будинках і парках. Як їх знайти? По слідах, які залишає історія. В Києві є такі вулиці: Бастіонна, Цитадельна, Еспланадна, Редутна, Саперно-Слобідська, Стратегічне шосекожна назва має свій сенс. Усі ці вулиці запозичили свою назву через місцевість, біля якої вони проходят. Побоюючись нападу на Російську Імперію з півдня, Петро 1 вирішив побудувати в Києві фортецю. Масштабне будівництво старої фортеці розгорнулось за часів Мазепи. В 1723 році козаки Скоропадського закінчили будівництво фортеці на основі фортифікаційних споруд Печерського монастиря.

У 1831 році на базі цієї фортеці розпочали колосальне будівництво Нової печерської фортеці. Будівництво тривало більше 30 років. Проте прогрес не стояв на місці і фортеця з роками втрачала свою оборонну спроможність; для її підсилення  у 1872 році був закладений Лисогірський форт. Обсяги і вартість цих робіт важко уявити, адже будівництво одного тільки косого капоніру (1844-46рр) коштувало 35 000 карбованців! Для порівняння, в ті роки за 40 копійок можно було придбати порося.

На німецькій карті 1918р., сучасній карті музею та знімках з космосу можна побачити загальний вигляд цього фортифікаційного монстра

   

Щоби побачити на власні очі, і повірити що все це насправді існує, пропонуємо вам сісти на велосипед і обїхати всю фортецю!

Старт. Почнемо рух з серця фортеці – цитаделі, до якої веде вул. Цитадельна. Вона складається з: 8 бастіонів (Рождественский, Алексеевский, Андреевский, Кавалерийский, Спасский, Петровский и Павловский), 3 равелинів, 3 люнетів, 3 в’їзних воріт і 2 равелінних воріт, старих та нових стін, а ще  з  останньої лінії оборони – арсенала.

  

Від будівлі арсеналу, в напрямку парку Слави, прямуємо по вул. Лаврській

Арсенал 02_full

Point 1 В цьому місці знаходились Київські ворота, зліва від них в дворі житлового будинку №8 по вул. Лаврській видно вали Петровського бастіону, з правого боку Спасський бастіон.

Спасский бастион Петровский бастион

 

На Спасський бастіон можна піднятися по бруківці. З вершини відкривається чудовий вид на лівий берег Києва, а також на купола і фундамент 11 ст. храму Спаса на Берестові.

лівий берег храм

До речі в куртині  (земляний вал, що сполучає бастіони) на сьогоднішній день розташований безкоштовний туалет.

вал міст на лівий берег

 

Спускаємось по алеї Героїв Крут до паркової Дороги і, проїхавши парк «Аскольдова Могила», потрапляємо в Зелений театр, в якому нині розташоване кафе.

дорога крізь парк вхід до зеленого театру

Point 2 Зелений театр – це відкритий літній майданчик для вистав. Він був збудований на верхній підпірній стіні фортеці.

  

Зараз це місце переобладнане під кафе.

Зелений театр Зелений театрЗелений театр Зелений театр

За межами кафе можна зблизька роздивитися залишки стінки.

стіна стіна

Point 3 Для того, щоб побачити Нижню стінку потрібно піднятись знову до входу в Зелений театр та обійти його з іншого боку. Будьте обережними, спуск доволі крутий.

нижня стінка нижня стінка

 

стіна стіна

Ті, кому не страшно, можуть потрапити всередину і розгледіти по-ближче бійниці та приміщення військового каземату. Але так, як там дуже темно, щоб щось розгледіти потрібні будуть ліхтарики.

стіна стіна стіна

стіна Киевская крепость

 

Киевская крепость Киевская крепость Киевская крепость

На старому фото видно обидві стіни, а також ще одну споруду прямо біля Дніпраце верк. Ще в 50-х роках минулого століття крізь верк ходив трамвай, потім його розібрали, коли робили Набережне шосе.

Через Маріїнський парк повертаємось наверх.

Point 4 За будівлею станції м. Арсенальна бачимо військові казарми червоного кольору  і в’їзну Миколаївську браму фортеці.

Киевская Крепость   

 

Киевская Крепость Киевская Крепость Киевская Крепость

До речі,  напроти входу в м. Арсенальна, на постаменті, стоїть гармата, Замість неї до революції стояв пам’ятник Кочубею та Іскрі – козакам, які донесли Петру I про зрадництво Мазепи. Після революції пам’ятник, звісно, прибрали, але кажуть, що пам’ятна плита, на якій був напис, залишилась та сама –  її лише перегорнули і зробили революційний напис на зворотньому боці.

Киевская Крепость  

На іншому боці дороги, де стоїть корпус заводу Арсенал, помітно частку фортечної стіни зі слідами від куль. Чітко видно, що спочатку стіна мала лише 2 поверхи, бо перші два – жовтого кольору. Згодом побудували ще 2 поверхи; вони – з червоної цегли. довжину та міць стіни гарно видно на другому фото, зробленому зі скандального будинку на Грушевського.

корпус заводу Арсенал корпус заводу Арсенал

корпус заводу Арсенал

Point 5 Вулицею Московською, вздовж фортечних збройних майстерень,

прямуємо в двір будинку № 24. Звідси, піднявшись на дитячу гірку, можна розгледіти край казарм жандармського полку, які розташовані на території заводу Арсенал. Спочатку будівля мала 2 поверхи, а 3-й добудували через деякий час.

DSC08213 DSC08212

Point 6 Через Кловський і Печерський узвіз  потрапляємо до вежі № 5. Вона орендована приватними структурами і зберігається в гарному стані. Можна потрапити всередину, де відвідати салон сантехніки та музей історії туалету!

вежа № 5 вежа № 5

 

вежа № 5 вежа № 5

  

Point 7 Неподалік готелів «Русь» та «Київський», над Республіканським стадіоном, розташоване Госпітальне укріплення. До нього входять: північна напіввежа з плацем, будівля військового шпиталю, косий капонір, капоніри 1-3 полігонів, в’їзна брама, земляні вали та ескарп (стіна-перешкода).

Госпітальне укріплення Госпітальне укріплення

Госпітальне укріплення Госпітальне укріплення

З Київським шпиталем пов’язані такі відомі прізвища: Пірогов, Павлов, Булгаков, Щорс.

У косому капонірі та капонірі 2-го полігону розташований музей «Київська фортеця».

Капонір Капонір

Капонір Капонір

Капонір 3-го полігону знаходиться у дворі житлового будинку по вул. Лесі Українки, 16-а. Він закритий і в нього можна «залізти» тільки через дах.

DSC08250 DSC08251DSC08255    DSC08252

Point 8 А от капонір 1-го полігону, що розташований у дворі будинку № 22 по Лабораторному провулку,  вільний для доступу. Сюди можна потрапити через вікна, а також можна зайти в поттерну, тобто тунель сполучення із фортецею.

  Капонір

Point 9 Прямуємо далі до Васильківського укріплення. Вежу №3 можна спостерігати тільки ззовні, бо всередині засіла міліція!

васильковское укрепление вежа

Пункт 9-а Біля гуртожитку Академії культури по вул. Щорса, 36-а можна зайти на вали Васильківського укріплення. Вали мають зіркову форму і обрамляють всі об’єкти укріплення – вежі № 1,2,3.

вали Васильківського укріплення вали Васильківського укріплення

На карті чітко видно, що сучасні вулиці і будинки повторюють вал.

  

Point 10 Вежа №1 належить Міністерству Збройних Сил, тому всередину потрапити не можна. За забором з колючим дротом муштрують сучасних військових.

Вежа №1 Вежа №1

Територія військової частини містить ще тюремний замок, стіни, вали та підземні ходи. Існує версія, що під землею Васильківського укріплення в радянські часи функціонувала в’язниця і катівня НКВС.

  

Більше фото цього місьця тут

Point 11 Вежа №2, розташована на вул. Лесі Українки, але має адресу вул. Щорса 44. Це чудове місце для перегляду. Можна потрапити і всередину самої вежі, і навіть зайти в приміщення, бо в ній знаходяться офіси, кав’ярні, клуб, магазини і навіть посольство.

Вежа №2 Вежа №2 Вежа №2 Вежа №2

Point 12 Вежа № 4 знаходиться за огорожею і в занедбаному стані.

Вежа № 4 Вежа № 4

  

Раніше вежа № 2 та вежа №4 сполучались стіною; частиною стіни був військовий тир. Коли будували новий радянський будинок (тепер там знаходиться ЦентрВиборчКом) на Печерській площі, будівлю старого тиру знесли.

Пункт 12-а Весь сучасний військовий технікум – це стіна фортеці, в якій знаходились казарми каноністів – дітей військових молодших чинів. Добре видно довжину цієї стіни з двору будинку № 9 по вул. Цитадельна. Третій поверх тут теж добудований.

  

 

військовий технікум військовий технікум

Point 13 Через вул. Цитадельну в’їжджаємо власне в Цитадель. У дворі будинку № 5/9 можна побачити закладену арку воріт у валу. Цю арку називають равелінними воротами. Равелін – укріплення з однією відкритою стороною. Равеліни київської цитаделі були розташовані між бастіонами, попереду них. Равеліни створювали додаткову перешкоду для нападу і прикривали слабке місце – куртину, тобто вал, який сполучав два бастіони.

равелінні ворота равелінні ворота

Проїжджаючи повз будівлю сучасного Мистецького Арсеналу за огорожею добре видно вали Успенського бастіону.

Мистецький Арсенал вали Успенського бастіону

Point 14 В Алексіївському бастіоні цитаделі розташований ресторан «Царське село». Насправді будівля ресторану – це пороховий склад, а пагорби навкруги – вали бастіону. Ця будівля дуже довга, навіть непропорційно довга у порівнянні з висотою і шириною.

Царське село ресторан «Царське село»

Напроти бастіону знаходиться верхня Московська брама та залишки Рождественського бастіону.

Московська брама  

Поруч із брамою стоїть будинок № 29, в якому майже три роки жив Київський губернатор Міхаіл Ілларіонович Кутузов, призначений керувати Київським військовим округом, а заодно і всією губернією після поразки Російсько-Австрійсько-Пруської коаліції в битві при Аустерліце (1805).

Киевская крепость

Фініш маршруту знаходиться біля нижньої Московської брами і люнету. Люнет – це укріплення, яке має одну відкриту сторону. Це один із трьох люнетів цитаделі, який повністю зберігся. В ньому розташований музей військової техніки.

люнет

А тепер уявіть собі обсяг робіт, необхідний для зведення всього цього… Нагадаємо про зведене пізніше Звиринецьке укріплення, яке частково було зруйноване у 1918р, коли на його території відбувся великий вибух; сьогодні там розташований ботанічний сад.

І про останнє укріпленняфорт на Лисій горі.

  

Усі ці об’єкти повинні мати підземні комунікації і підземне сполучення між собою. Так що навіть за сучасними стандартами Київська фортецяце титанічна споруда, аналогів якої в світі не існує.

  

При цьому за весь час свого існування вона жодного разу не знадобилась за призначенням і не зробила жодного пострілу )))

А ось і повний GPS-трек даного маршруту:

Комментарии 1

  1. Це просто КРУТО! Я в захваті від побаченого1 Дякую!

    Reply

Добавить комментарий

Current day month ye@r *